Je to jednoducho fakt – pivonka je jedným z najobľúbenejších svadobných kvetov.
Tieto jemné ale celkom odolné kvety brnkajú nevestám na romantickú strunu. Na druhej strane ich môžete použiť aj keď nie ste úplne typ cukrovej bábiky a Vaša svadba by mala byť skôr v triezvejšom tóne.
Na trhu sa vyskytujú v tých najkrajších farbách a prevedeniach. Či už chcete jednoduchosť alebo milujete plnokveté pivonky, nie je možné nevybrať si.
Počas roka nie sú vždy ľahko dostupné, ale ak na nich natrafíte počas top sezóny, môžete ich ľahko začleniť do takmer akéhokoľvek svadobného konceptu a veľkolepý výsledok bude zaručený.
Svadobné kytice, pierka , aranžmány na stoloch alebo len jednoducho naaranžované v čisto sklenenej váze a rozložené či už na candy bare alebo v chill out zónach – pivonkami proste nemôžete nič pokaziť.
Pivonky sú krásne a úžasné kvety. Ich farba nám napríklad napovie, v akom štádiu kvitnutia sa práve nachádza.
Bez ohľadu na to, či chcete použiť pivonky na výzdobu alebo sa nimi kochať len tak vo váze, vytvorila som pre Vás jednoduchý návod ako sa z nich tešiť čo najdlhšie.
Ak si kúpite pivonky je veľmi pravdepodobné, že vo zväzku nájdete kvety v rôznych fázach kvitnutia - od pevne uzavretých púčikov, cez praskajúce púčiky až po plne rozvinuté kvety. V závislosti od tohto štádia kvitnutia si pivonky vyžadujú odlišnú starostlivosť.
“Praskajúce“ púčiky. Keď puky pivoniek “praskajú“, znamená to, že majú v pláne začať kvitnúť. Ak ich plánujete použiť na udalosť, ktorá bude až o pár dní, mali by ste im v ďalšom otváraní kvetu zabrániť.
Čo teda robiť? Nech sa páči:
- Nezrežte stonky ani ich nezastrihávajte. Musíte však dbať na jednu vec a to na kondíciu kvetov, ktoré ste si kúpili. Pivonky by mali byť pevné. To znamená, že puky nasali dostatok vlahy a nasledujúci proces bez ujmy zvládnu.
- Nevložte kvety do vody, pretože to by bol pre ne signál aby začali kvitnúť. Ak máte pivonky, ktoré sú mdlé a samé sa ohýbajú pravdepodobne im voda chýba a tak ich zastrihnite a vložte na 3 - 4 hodiny do vody izbovej teploty. Ak sa pivonky spamätajú môžete postupovať podľa ďalších korkov.
- Pivonky vložte do chladničky. Nezabudnite ich ale zabaliť do ochranného papiera – najlepšie papierového. Opatrne ich položte na policu do chladničky. Kvety sa nesmú dotýkať vnútorných stien a nemali by sa uchovávať v najchladnejšej časti chladničky. Chladné teploty spomaľujú kvitnutie a zachovávajú kvety v ich súčasnom stave; príliš veľa chladu (t. j. kontakt so stenami chladničky) ich však môže poškodiť.
- Vyberte pivonky z chladničky do vody deň pred plánovaným dňom “DÉ“. Vyberte kvety z chladničky. Dajte z nich dole papier. Naplňte čistú vázu čerstvou vodou s izbovou teplotou. Dajte však len toľko vody, aby ste pivonkám ponorili spodnú časť stoniek – cca 10-15 cm.
- Odstráňte listy, ktoré sú ponorené vo vode. Listy vo vode znamenajú zbytočné baktérií, ktoré následne skracujú životnosť pivoniek. V prípade, že máte výživu na rezané kvety kľudne ju do vody pridajte – zabraňuje množeniu baktérií. Ak ju nemáte, nič sa nedeje – udržujte vodu čistú a všetko bude v poriadku.
- Odrežte alebo odstrihnite spodnú časť stoniek. Očistite spodok stoniek od všetkých zbytočných listov a výstupkov. Následne pomocou čistého noža alebo nožníc zrežte stonky pod uhlom – rez by mal byť šikmý.
- Doprajte im priestor. Uistite sa, že máte vo váze dostatočný priestor - nikdy sa nesnažte preplniť vázu. Preplnenosť môže poškodiť stonky a kvety a ovplyvniť proces kvitnutia.
- Kvety riadne uskladnite.Až do použitia uchovajte kvety na chladnom a suchom mieste.
Zatvorené púčiky. Keď sú pivonky pevne uzavreté, zvyčajne si dajú na niekoľko dní pauzu, než začnú kvitnúť. Vy však potrebujete, aby sa púčiky mierne uvoľnili, takže v tejto fáze žiadna chladnička - studené teploty spomaľujú alebo zastavujú kvitnutie.
Ak sú púčiky pivoniek pevne uzavreté, postupujte podľa krokov uvedených nižšie.
Čo teda robiť? Nech sa páči:
- Pivonky vyberte z krabice a do vody s nimi. Je dôležité, aby ste kvety dostali do vody čo najrýchlejšie. Odstráňte akýkoľvek ochranný obal a vložte ich do vody kde budú čakať pokiaľ si nachystáte všetko potrebné.
- Kvety vložte do čistých nádob. Nachystajte si vázu. Uistite sa, že je čistá - pre istotu ju vopred opláchnite teplou vodou. Potom ju naplňte vodou – stačí cca 10-15 cm.
- Pridajte výživu. Zmiešajte výživu na rezané kvety s vodou, aby ste zabránili množeniu baktérií a zároveň dodáte pivonkám ďalšie živiny. Ak nemáte výživu nezúfajte, môžete si ju kúpiť v ktoromkoľvek kvetinárstve.
- Odstráňte listy. Listy, ktoré sú namočené vo vode napomáhajú tvorbe baktérií, čím sa podstatne skracuje životnosť kvetov.
- Odrežte alebo odstrihnite spodnú časť stoniek. Následne pomocou čistého noža alebo nožníc zrežte stonky pod uhlom – rez by mal byť šikmý. Stačí zrezať cca 2 – 3 cm
- Kvety vložte do pripravenej nádoby s vodou. Ihneď po orezaní stonky vložte kvet do pripravenej vody. Uistite sa, že máte v každej váze dostatočný priestor - nikdy nemajte preplnené nádoby. Preplnenosť môže poškodiť stonky a kvety a ovplyvniť proces kvitnutia.
- Nechajte kvety hydratovať 4-12 hodín. Nechajte kvety hydratovať najmenej 4 hodiny. Správna rehydratácia môže trvať 8 až 12 hodín. Pravidelne kontrolujte hladinu vody, pretože kvety pravdepodobne na začiatku vypijú väčšie množstvo a vodu bude pravdepodobne potrebné doplniť. Vymeňte vodu každých 24 hodín a strihajte stonky každých 24 až 48 hodín, aby boli kvety čerstvé.
- Pivonky riadne skladujte. Pokiaľ sa snažíte urýchliť proces kvitnutia dajte kvety na svetlo – pozor nie na priame slnečné svetlo – a doprajte im trochu tepla. Môžete im dopomôcť aj teplou vodou – nie horúcou aby ste ich neobarili.
Photography: Pinterest